Fotoğraf İle İlgili Sözler

04.09.2020
Fotoğraf İle İlgili Sözler

Fotoğraf İle İlgili Sözler, Fotoğraf Karesi İle İlgili Sözler, Fotoğraf Çekmek İle İlgili Sözler, Fotoğraf İle İlgili Güzel Sözler, Fotoğraf Makinesi İle İlgili Sözler, Eski Fotoğraflar İle İlgili Sözler, Fotoğraf Çekme İle İlgili Sözler

Fotoğraf İle İlgili Sözler

Fotoğraflar yalan söylemez ama yalancılar fotoğraf çekebilir. (Lewis Hine)

Bir kadın tanıdım, bir fotoğraf karesine sığamayacak kadar güzel bakıyordu. (Azad Penaber)

Dün bir fotoğrafta gözlerini gördüm. İki uzak yıldız gibiydiler, dalgın. (Ümit Yaşar Oğuzcan)

Tartışmasız olan şudur: fotoğraf ne kadar iyiyse o kadar çok sayıda insanın dikkatini o kadar uzun süre üstünde toplar. (David Hurn)

Durumun potansiyeli ne kadar güçlü olursa olsun asla fotoğraf çekmeyeceğim zamanlar vardır. (Don McCullin)

Bir mutluluk fotoğrafı bile çektirmedi bu hayat. Kaybolmuş bir anahtar kadar sahipsizim anne.

Reklamlar

Fotoğraf çekmek, insanın aklını, gözünü ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir. Bu bir yaşam tarzıdır. (Henri Cartier-Bresson)

Fotoğrafçılıkta yetenek uygulama ile kazanılır, satın alma ile değil. (Percy Harri)

Fotoğraf makinesinin en önemli parçası onun 30 cm arkasında durandır. (Ansel Adams)

Eğer hikayeyi sözcüklerle anlatabilseydim, yanımda sürekli bir fotoğraf makinesi taşımaya ihtiyaç duymazdım. (Lewis Hine)

Fotoğraf, anın geçiciliğine karşı, sanatın geliştirmiş olduğu en önemli savunmadır. (Ahmet Ümit)

Şu dünyada gülmemi tek isteyen fotoğrafçıydı oda parasını istedi.

İnsanlar da fotoğraf gibi; ne kadar büyütürsen, o kadar düşüyor kalitesi.

Fotoğraf, geçmekte olan gerçek anın yakalanmasıdır. (Jacques-Henri Lartigue)

Bir fotoğrafı seyrederken, hiç kimse çirkinliği bulmaz, buna karşılık çok kimse güzelliği görür. (Susan Sontag)

Reklamlar

Fotoğrafınız yeterince iyi değilse, yeterince yakın değilsinizdir. (Josef Koudelka)

Fotoğraf albümleri zamanla bir mezarlık tutanağına döner. (Murat Menteş)

Fotoğraf çekersen deliye, hemen gizlen bir deliğe.

Fotoğraf ( basılı ) olmuş olana tanıklık eder. Bu nedenle genel havasına hüzün hâkimdir. (Byung-Chul Han)

Fotoğrafın subjesiyle fazla ilgilenmiyorum. Fotoğrafı bir kere çektikten sonra gerisiyle fazla ilgilenmem. (Henri Cartier-Bresson)

Benim aletim, fotoğraf makinesidir. Onun sayesinde etrafımdaki her şeyde bir sebep bulurum. (Andre Kertesz)

Fotoğraf çekmek, nesnelere, kaybolup gitmeden önce bakabilmektir. (Wim Wenders)

Eğer daha iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsan, daha ilgi çekici şeylerin önünde durmalısın. (Jim Richardson)

Sadece kameranız ve siz varsınız. Fotoğrafınızdaki kısıtlamalar size bağlıdır; çünkü ne gördüğümüz kim olduğumuzdur. (Ernst Haas)

Reklamlar

Konu seçimi fotoğrafçının görme biçimini ortaya koyar. (John Berger)

Fotoğrafı makine değil, insan çeker. (Henri Cartier-Bresson)

Benim fikrimce bir şeyi fotoğraflayana kadar onu gerçekten gördüğünüzü iddia edemezsiniz. (Emile Zola)

Fotoğraf, çok önemli bir belgedir . Şapşal ve değişmez bir gülümsemenin gelecek nesillere ulaşacak olmasından daha gıcık bir şey yoktur. (Mark Twain)

Hayatta ve fotoğrafta en iyi pozu yalnızlar verir.

Dünya bir sanat eseri, fotoğrafçı da bunun tanığıdır. Benim yaptığım, gördüklerimi başkaları da görebilsin diye bu sanatı kaydetmeye çalışmak. (Anonim)

Fotoğraftaki kişi, artık ölümsüzdür, dilsiz ve sessiz de olsa artık ebedileşmiştir. (Mehmed Uzun)

En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı. (Ara Güler)

Geleceğin cahilleri, alfabeyi sökemeyenler değil fotoğraf çekemeyenler olacak deniyor. Ama kendi fotoğraflarını okuyamayan fotoğrafçıyı da cahil saymak gerekmez mi ? (Walter Benjamin)

Amatörler ekipmanı, profesyoneller zamanı, ustalar ışığı düşünür. (Vernon Trent)

Her savaş, yaşlanan kadın sanatçı gibidir. Bir savaş, her geçen gün daha az fotoğraf vermeye başlar ve zaman geçtikçe daha tehlikeli olur. (Robert Capa)

Kaldı işte; Çayımız bardakta. Çocukluğumuz sokaklarda. Mutluluğumuz kursağımızda. Sevdiklerimiz uzaklarda. Gülüşlerimiz fotoğraflarda.

Ben, fotoğrafçılıkla ilgili açıklama yapmaya çalışmıyorum. Dünyada olup bitenlerle ilgili açıklama yapmak için fotoğrafı kullanmaya çalışıyorum. (James Nachtwey)

Tek bir fotoğrafımız bile yokken bizim, başkalarının seninle yüzlerce anısının olması dokunuyor elbet. Pardon “biz” mi demiştim? Unut gitsin.

Bakın, ben bir entellektüel değilim sadece fotoğraf çekerim. (Helmunt Newton)

Manzara fotoğrafı bir fotoğrafçı için en büyük testtir; bazen de en büyük hayal kırıklığı. (Ansel Adams)

İyi bir fotoğraf, bir hakikati anlatan, ruha dokunan, ve izleyiciyi bunu gördüğü için farklı kılan fotoğraftır; yani tek kelimeyle etkilidir. (Irving Penn)

Bir fotoğrafçı için en kötü şey üşengeçlik ve rutine alışmaktır. Çok kötü havalarda çok güzel fotoğraflar çıkabilir. Ayrıca iyi bir bakışa sahip olmak gerek. (Marc Riboud)

İyi fotoğraf için kurallar yoktur, sadece iyi fotoğraf vardır. (Ansel Adams)

Fotoğraf çekilirken, nedense kendimizi gülümsemek zorunda hissediyoruz. Yani aslında ona bile mutluluk oyunu oynuyoruz. (Oğuz Atay)

Fotoğrafımın paranın üstüne konulmasına sevinmiştim ama birde onu göt ceplerine koymasalar. (Benjamin Franklin)

Fotoğrafçılar ekipman konusunda alıngan olduklarından boyunlarına ve omuzlarına makineler takarak caka satarlar ama çantalarının ağırlığı yüzünden yengeç gibi yürümek zorunda kalırlar. Ama fotoğrafçılık bundan ibaret değil. (Lewis Hine)

Yırt fotoğraflarımı at bütün anılarımı, kır telefonları değiştir hattını, sil mesajlarımı aç yeni sayfanı, ama unutma kalbimde aşk acın kalacak, hatıralarım aklında kalacak.

Zevk de fotoğraf gibidir. Sevdiğimiz insanın yanında alınan, negatif bir klişedir sadece; bunu daha sonra, evimize döndüğümüzde, insanlarla görüştüğümüz sürece kapısı kapalı olan içimizdeki karanlık odaya girebildiğimizde banyo ederiz. (Marcel Proust)

Fotoğraf, herkesin hakkında bir şeyler bildiği, ama pek aldırış etmediği şeylerle uğraşmanın aracıdır. Benim fotoğraflarım sizin görmediğiniz şeyleri  göstermeyi amaçlıyor. (Emmet Gowin)

İnsanların ruhları ve düşüncelerini fotoğraflamaya çalışırım. Fotoğrafçı olarak insanların ruhlarını çekip almak yerine, onları arabulucu olarak birbirlerine aktardığımı düşünüyorum. Bu karşılıklı bir etkileşim bana göre. (Robert Capa)

Her insanın ait olduğu bir fotoğraf karesi vardır. İnsan alıştığı resim karesinde güçlü veya zayıf, çirkin veya güzel, biricik veya sıradandır. Ama ait olmadığı bir resmin içine konursa tüm sıfatlarını kaybediverir. Bir de bakarsın ki, güçlü sandığın o kadar güçlü değilmiş ya da zayıf sandığın o kadar zayıf. Hadi sen de dene. İnsanları en son ait olabilecekleri fotoğraf karelerine yerleştir zihninde ve bir de öyle bak onlara. Bak her şey nasıl farklı görünecek. (Elif Şafak)

Fotoğraflar, binde bir sahibine benzer. Bu da doğal bir şeydir, çünkü orijinalin kendisi, yani bizden herhangi biri, binde bir kendine benzer, insan yüzü pek nadir anlarda esas çizgisini, asıl tipik ifadesini taşır. Bir ressam yüzü inceler, onun esas ifadesini, resmi yaptığı anda yüzde hiç görmese bile, yine tahmin eder. Fotoğraf ise insanı olduğu gibi yakalar, hem pek mümkündür ki bazı anlarda Napolyon budala, Bismarck da şefkatli bir yüzle çekilebilir. (Dostoyevski)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.