Gıybet İle İlgili Sözler

Gıybet İle İlgili Sözler

Bu yazımızda neler okuyacaksınız: Gıybet İle İlgili Sözler, Gıybetle İlgili Sözler, Gıybet Hakkında Sözler, Gıybet İle İlgili Güzel Sözler, Gıybet İle İlgili Söylenmiş Sözler, Gıybet Yapanlara Sözler, Gıybet İle İlgili Sözler Resimli, Gıybet İle İlgili Özlü Sözler

Gıybet İle İlgili Sözler

Sadece aç kalmak oruç değildir. Yalan, iftira ve gıybet gibi dil afetleri, orucu yer bitirir. (Nureddin Yıldız)

Gıybeti dinleyen, gıybeti yapan gibidir. (Hz. Ali r.a)

Nasıl ateş odunu yer bitirir; gıybet dahi a’mal-i sâlihayı yer bitirir. (Said Nursî)

Sabahtan akşama kadar konuşuyoruz ama ana dertlerimizden hiçbirine dokunmadık. Bütün yaptığımız anca dedikodu, gıybet. (Cemil Meriç)

Duydum ki gıybetimi yapmışsın, yüzüme söylemekten kaçmışsın, benim gibi bir acizden korkmuş Allah’tan korkmamışsın. (Hz. Mevlana)

Mümin, arkadan konuşmaz, gıybet etmez, üzüp incitmez. (Nureddin Yıldız)

Bazı insanlar gıybet ve dedikodu ile kazandıkları sahte zaferi gerçek zannedip ahiretlerini nasıl bir tehlike içine soktuklarını göremeyecek kadar nefislerinin kölesi olurlar. (Yasemin Ünlü)

İnsanlar seninle konuşmayı bıraktığında, arkandan konuşmaya başlarlar. (Pablo Neruda)

Reklamlar

Gıybet dinleyen de gıybetçilerden biridir. (İmam Gazali)

Gıybet nefsine hakim olamayan basit insanların eğlencesidir.

Başkalarının gıybetini yapan bir gün senin de gıybetini yapar. (Frank Sherkani)

Gıybet, devamlı hareket halindedir. (Nuri Pakdil)

Gıybet etme sakın, bil ki dedikodu denilen şey mıknatıs gibi kötü enerji çeker. Kimsenin aleyhine konuşma, uzaktan atıp tutma, insanları kem dille yargılama, bil ki yanılırsın. Birini ne kadar çok aşağılar yahut dışlarsan, onun durumuna düşme ihtimalin o kadar artar. Kâinatın matematiğidir. Bir koyar, bir alır insan. (Elif Şafak)

Gıybet etmek yapılan tüm iyiliklerin silinmesi demektir.

Egoistlerin en iyi tarafı, sürekli kendilerinden bahsettiklerinden gıybet yapmamalarıdır. (S. Harper)

Gıybet; birini hoşlanmayacağı bir şekilde anmandır. Bu, gıybet yapanın eksikliğine, nefsinin alçaklığına ve kişiliğinin zayıflığına işaret eder. (Dr. Muhammed Hayr Fatıma)

Gıybet, katil gibidir.  (Bediüzzaman Said Nursi)

Gıybet eden ve o gıybeti dinleyen, günahta ortaktırlar. (Hadisi Şerif)

İsterim ki Rabbime kavuştuğumda hiç gıybet etmemiş olayım ve böyle bir şey için kimse beni aramasın. (M. Fuad Abdulbaki)

Gıybet etmemek üzere her sustuğumda, Allah’ı zikretmiş olacaktım. (Senai Demirci)

Reklamlar

Başkalarının sözlerini sana taşıyan bir kimse, bil ki senin sözlerini de onlara taşıyordur. (Hasan-i Basri)

Haya örtüsünü üzerinden atan kimsenin gıybeti yoktur. (Hasan-ı Basri Rahimehullah

Gıybetin ne olduğunu biliyor musunuz? Kardeşinizin hoşlanmayacağı şeyler ile onu anmanızdır. (Hz. Muhammed sav)

Ey başkasını gıybet eden kimse, şunu bil ki senin gıybetin ona değil, sana zarar verir. (İmam Gazali)

Başkalarının sizi gıybet etmesinden kederlenmeyiniz. Zira gıybet eden, farkında olmayarak size iyilik etmiş olur. (Horasani)

Gıybetten sakının. Şüphesiz gıybet, zinadan daha kötüdür. Bir adam zina eder, sonra pişman olur, Allah da tövbesini kabul eder. Gıybet eden ise, gıybeti yapılan onu affetmeden günahı bağışlanmaz. (İmam Gazali)

Üç kişinin gıybeti olmaz. Bunlar: Nefsinin arzularına uyanlar, fıskını ilan edenler, zalim hükümdarlar. (Hasan-ı Basri)

Unutmamak lazım gelir ki; dilin gıybeti caiz olmadığı gibi, kalbin gıybetide caiz değildir. Kişinin bir başkası hakkında diliyle dedikodu yapması gıybet etmesi nasıl haram kılınmışsa kalbiyle gıybet etmesi de haram kılınmıştır. (Selman Kayabaşı)

Gıybet etme sakın, bil ki dedikodu denilen şey mıknatıs gibi kötü enerji çeker. Kimsenin aleyhine konuşma, uzaktan atıp tutma, insanları kem dille yargılama, bil ki yanılırsın. Birini ne kadar çok aşağılar yahut dışlarsan, onun durumuna düşme ihtimalin o kadar artar. Kâinatın matematiğidir. Bir koyar, bir alır insan. Bilmeden kendi hesabını dürer.Hiçbir konuda yüzde yüz emin olma… Kendini ayrıcalıklı sayma. Konumuna ya da mevkine, ismine veya şöhretine güvenme. Şu hayatta tüm zahiri kisveler sabun köpüğünden ibarettir. Nazlı nazlı yükselir köpük, derken pat diye sönüverir. Her zaman başkalarından öğrenmeye açık ol. En iyi bildiğin konularda bile köşeli düşünme, büyük konuşma. Cümlelerin sonuna nokta değil, ünlem değil, virgül yahut üç nokta koy. Açık bir kapı bırak daima. Ne kadar bilsen se hiçbir zaman yeterince bilemeyeceğini unutma. Tevazudan şaşma. Ancak o zaman kurtulabilirsin bilginin cehaletinden. (Elif Şafak)

Reklamlar
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.