Şemsi Tebrizi Sözleri

29.06.2017
Şemsi Tebrizi Sözleri

Sayfa Konusu: Şemsi Tebrizi Sözleri, Şemsi Tebrizi Sözleri Uzun, Şems Tebrizi Sözleri Kader, Şemsi Tebrizi Sözleri Güzel, Şems Tebrizi Ve Mevlana, Şemsi Tebrizi En Güzel Sözleri

Şemsi Tebrizi Sözleri

Keşke sen ben olsan seni sevmenin ne kadar zor olduğunu anlasan… Keşke ben sen olsam; bu kadar sevilmenin tadını çıkarsam…

Tebessüm, bedavadır, alanı mutlu eder, vereni üzmez.

Ya tam açacaksın yüreğini, ya da hiç yeltenmeyeceksin.! Grisi yoktur aşkın, ya siyahı, ya beyazı seçeceksin.

Dünyayı ahirete götüremeyeceğine göre, öyle yaşa ki dünya seni ahirete götürsün.

Ey benim yetim gönlüm; bırak gamlı düşünmeyi. Sus ve sabret! Gözyaşının hesabını Rabbim sorsun. Sen hakkını helal et!

En çok kimi seviyorsan, seni en çok o yorar ki bu tuhaftır. Seni en çok kim yoruyorsa, en çok onunla huzur bulursun ki bu daha tuhaftır. Ve huzur bulduğunuz şeyler için her zaman yorulmaya değer.

Eğer çok konuşmak faydalı olsaydı, Allah iki ağız bir kulak verirdi. Onun için, çok dinleyip az konuşmak gerek.

Her şeyi senin için var ettim diyen Rabb’e “Her şeyi senin için terk ettim.” diyebilmektir aşk.

Ey aşk! Seni senelerce yaban ellerde, hoyrat dillerde aradım. Oysa bendeymişsin bilememişim. Oyalanmışım. Kalakalmışım.

Kadın bilmeyene ‘nefs’;  bilene ‘nefes’tir.

Anladım ki insanlar; Susanı korkak, görmezden geleni aptal, affetmeyi bileni çantada keklik sanıyorlar. Oysaki; biz istediğimiz kadar hayatımızdalar… Göz yumduğumuz kadar dürüstler ve sustuğumuz kadar insanlar.

Altın olsam, değerimi herkes bilir. Ben basit bir demir olayım, değerimi sadece anlayan bilsin.

Düzenim bozulur, hayatım alt üst olur diye, endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?

Ey İnsan Kafdağı kadar yüksekte olsan da, kefene sığacak kadar küçüksün. Unutma; her şeyin bir hesabı var üzdüğün kadar üzülürsün.

Reklamlar

Sığ suları en hafif rüzgârlar bile coşturabiliyor. Derin denizleri ise ancak derin sevdalar. Anladım ki, derin ve esrarengiz olan her şey susuyor. Anladım ki susan her şey derin ve heybetli.

Kalk, silkelen, kendine gel. Umutsuzluğa sarılma, Umutsuzluk şeytandandır; ümit etmek Allah’tandır.

İmtihan bu ya; balığın gönlü, çöle vurulur.

Mühim olan yükseklere çıkıp hayata tepeden bakmak değildir. Mühim olan ne kadar yükselsen de her şeye eşit mesafeden bakabilmektir.

Gözün kıymetini “ amâ ” olandan, Sözün kıymetini “ lâl ” olandan, Ekmeğin kıymetini “ aç ” olandan, Aşk’ın kıymetini “ hiç ” olandan öğren…

Güzel bir gülü, güzel bir geceyi, güzel bir dostu herkes ister. Önemli olan gülü dikeniyle, geceyi gizemiyle, dostu tüm derdiyle sevebilmektir.

Sus gönlüm; Bir elif miktarı sus. Az kaldı bahara; dayan gönlüm. Denizin içinde meydana gelen; görünmeyen dalgalar gibi yüreğin biliyorum.

Söylediklerimin hepsinden vazgeçtim, pişman oldum, çünkü ne sözde mana ne de manada söz kaldı.

Yolun var mı da yoldaş bulamadım diye feryat ediyorsun? Gönlüne erdin mi de Gönüldaşım nerede diye sızlanıyorsun? Önce kendini bir bul…

Sabret ey yar! Zahmette rahmet var. Vuslat’ın kıymeti olmazdı iyi ki hasret var. Tökezlersen eğer kaldır ellerini. Rahman ve rahim olan Allah (cc) var.

Güzel bir gülü, güzel bir geceyi, güzel bir dostu herkes ister. Önemli olan gülü dikeniyle, geceyi gizemiyle, dostu tüm derdiyle sevebilmektir.

Kalp ruha der ki: “Ben severim, âşık olurum; ama acısını nedense hep sen çekersin”. Ruh da cevap verir: “Sen yeter ki sev.”

Tuz basıp yaralarıma, ne kadar susulacaksa o kadar sustum. Bir çığlık kanıyor en derininde yüreğimin, Açmadım kimselere yüreğimi. Hançeri sadece kendime sapladım ve sustum.

Olur da bir gün mesafeleri aşıp, bana gelirsen. Yüreğinde rengarenk açan, “Aşk” ile gel.

Bir şey yap, güzel olsun; çok mu zor? O vakit güzel bir şey söyle; dilin mi dönmüyor? Güzel bir şey gör veya güzel bir şey yaz; beceremez misin? Öyleyse güzel bir şeye başla ama hep güzel şeyler olsun. Fakat fazla vaktin yok; çünkü her insan ölecek yaşta.

Reklamlar

Çaresizlik nedir bilir misin? Kalbin kanatlanıp gittiği yere dedenin gidememesidir.

Diyorlar ki dost acı söyler. Acıyı söyleyene dost denilmez ki! Seni sevmeyen acı söyler. Dostun sana söyleyeceği acı dahi olsa senin canını acıtmayacak şekilde tatlı dille söyler.

Sen kötülüğü terk et, o da seni terk etsin.

Bazen, uzaklaşmak gerekir yakınlaşmak için; Bazen hatırlamak gerekir hatırlanmak için; Bazen ağlamak gerekir açılmak için; Bazen anmak gerekir anılmak için; Bazen susmak gerekir duymak için…

Sükûtun da bir sesi vardır. Onu duyacak yürek lazım.

Bir gül kadar güzel ol; ama dikeni kadar zalim olma. Birine öyle bir söz söyle ki, ya yaşat ya da öldür; ama asla yaralı bırakma.

Sana affedilemeyecek kadar büyük hata yapan birine, akıl sınırlarının bittiği yerden başlayacak ceza vermek istiyorsan; bütün samimiyetinle affet. Hissedilen her şeyi arşivleyen kader, kendisiyle en iyi biçimde ilgilenecektir.

Eğer Allah seni bana yazmışsa, benden kaçışın yok! Lakin kader seni benden almışsa, ağlamaya lüzum yok.

Ne diye böbürlenip büyükleniyorsun. Doğumun bir damla su, ölümün bir avuç toprak değil mi?

Yaşarım mutlu olurum, yaşarım mutlu ederim, Tabi ki mutsuzda olurum ama yaşadığım sürece. Umutsuz, şükürsüz olmam. Aldatmaya çalışanlar aldanırlar. Güvenim kaybedilir hep ama ben hep kazanırım.

Yolun ucunun nereye varacağını düşünmek beyhude bir çabadan ibarettir. Sen sadece atacağın ilk adımı düşünmekle yükümlüsün. Gerisi zaten kendiliğinden gelir.

Kır kalemin ucunu. Bundan sonraki yolculuğumuz aşk yolculuğudur. Aşkı kalem yazmaz ki kitaplarda bulasın.

Sana affedilemeyecek kadar büyük hata yapan birine, akıl sınırlarının bittiği yerden başlayacak ceza vermek istiyorsan; bütün samimiyetinle affet. Hissedilen her şeyi arşivleyen kader, kendisiyle en iyi biçimde ilgilenecektir.

Kalp midir insana sev diyen yoksa yalnızlık mıdır körükleyen? Sahi nedir sevmek; bir muma ateş olmak mı, yoksa yanan ateşe dokunmak mı?

Sanmayasın ki; aşk akıl işidir. Gül ki her gönlün mürşididir. Kimini kokusuyla şad eder. Kimini de dikeniyle irşat eder.

Sevmeye layık olmayanı hatırlayarak değerli etme. Dönmek mi istiyor, bir şans daha verme. Unutma; sevgi yürekli olana yakışır. Otunu, suyunu bilmediğin gönüllerde koyun gütme. Yoksa kaçıracağın keçilere çobanlık yapamazsın.

El alem şarap içer sarhoş olur, biz aşk ehliyiz içmeden sarhoş olmuşuz.

Hayata tepeden bakarsan insanların sadece tepesini görürsün. Hayata daima insanlarla aynı mesafeden bak. O zaman insanların hem yüzünü, hem kalbini görürsün.

Reklamlar
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.