Fesatlık İle İlgili Sözler

21.03.2018
Fesatlık İle İlgili Sözler

Bu yazımızda neler okuyacaksınız: Fesatlık İle İlgili Sözler, Fesatlıkla İlgili Sözler, Fesatlık Hakkında Sözler, Fesatlık İle İlgili Söylenmiş Sözler, Fesatlık Yapanlara Sözler, Fesatlık İle İlgili Hadisler, Fesatlık Üzerine Güzel Sözler, Fesatlıkla İlgili Komik Sözler

Fesatlık İle İlgili Sözler

Kötülük dediğin şey kalptedir; görünüşte, giyinişte değil. Ve bir insanın kalbinde ne kadar fesat taşıdığını biz uzaktan bakarak bilemeyiz. (Elif Şafak)

İkiyüzlünün dilinde tat, kalbinde fesat gizlidir. (Hz. Ali)

Nimet sahiplerinden ihtiyaçlarınızı gizli olarak isteyiniz. Çünkü nimet sahiplerine haset edilir. (Hz. Muhammed s.a.v)

Ölülerden korkmak insanın doğasında vardır, fakat fesat, kötü ve elinden her türlü bela gelenler, aslında yaşayanlardır. (Fiona Paul)

En güzel kardeşlikler, birbirinin hakkında fesat düşünmeden yaşayan müminlerin arasındaki kardeşliktir.

Hased, Müslümanın hayırlı amellerini yok eden çok çirkin bir ahlâktır. Hadisi Şerif

Bir erkeğin kalbi fesat, habir bir şeydir, Meryem. Bir ananın rahmine hiç benzemez. Kanamaz, sana yer açmak için genişlemez. (Khaled Hosseini)

Fitne ve fesat için, insanların arasını bozmak için söz taşıyanlar cennete giremez. (Buhari, Müslim)

Reklamlar

Fesatlığın son demidir vesvese. Her vesveseli kişi fesat değildir elbette ama fesat kişi eninde sonunda vehmeder, zihninde geleceği değiştirir, o muazzam hayal gücünde iç karartan manzaralar oluşmaya başlar. (Sema Kaygusuz)

Nerede fesat varsa oradan mutluluk kaçar gider. (Yusuf Has Hacib)

Kişiliğimizin öyle tarafları var ki, ötekilerin aleyhine fazla şişmekte, kangren olmaktadır. Manevi kanserler, fikir urları, günah ve fesat apandisitleri vardır. (Giovanni Papini)

Çünkü paranın ve dolayısıyla para hırsının olmadığı yerde, fesatlık da olmaz. (Thomas More)

Onlara; Yeryüzünde fesat çıkarmayın, denildiği zaman, “Biz ancak ıslah edicileriz” derler. (Bakara Suresi)

Pek az misafirliğe gitmek ve pek az misafir çağırmak istiyorum. Bir sürü fesat ve dedikoducu insanla ahbaplık edip ne olacak sanki? Biz birbirimize yeteriz, değil mi? (Sabahattin Ali)

Hepimiz biraz suçlu değil miyiz engel olamadığımız ölümlerden ve mutsuzluklardan sanki? Yangınları, cinayetleri, yoksullukları, savaş ve hırsızlıkları seyrederken hepimiz birer katil, hırsız ve fesat değil miyiz yani… Hepimiz öyleyiz! (Buket Uzuner)

Şu iki kişi dışında hiç kimseye haset caiz değildir: Biri Allah’ın kendisine verdiği hikmetle hükmeden ve bunu başkasına da öğreten hikmet sahibi kimse. Diğeri ise Allah’ın kendisine verdiği malı hak yolda harcayan zengin kimse. (Hz. Muhammed s.a.v)

Reklamlar

Türkiye’de hayat masumiyetini yitiriyor. Masumiyetin boşaldığı yeri fesat dolduruyor. İnsana inançsızlık hayata inançsızlıktır ve itimadın kalmadığı bir çağda herkes bir diğerinden fesat bekliyor. (Kemal Sayar)

İnsan ancak, bir başkasına ait olan erdem için haset duyar. (İbrahim En-Nahai)

Bir kimse kendisinin ne olduğunu bildikten sonra, kendisini bilmeyenlerin onun hakkında söylemekte oldukları sözlerin onun nazarında hiçbir önemi ve etkisi yoktur. (İbn-i Sina)

Hasetçi adama, rahat; kötü huyluya da şeref yoktur. (Ahnef bin Kays)

Fitne ve fesat için, insanların arasını bozmak için söz taşıyanlar cennete giremez.  (Hz. Muhammed s.a.v)

Gıybeti dinleyen, gıybeti yapan gibidir. (Hz. Ali)

Kalbi fesat olanlar aslında en zor işi seçiyorlar ve kalbini boş yere yoruyorlar. Bu tip insanlar her şeyi, herkesi kıskandıkları için içlerinde sürekli bir kendine yedirememezlik, çekememezlik yaşarlar ve hiçbir zaman sürekli mutlu olamazlar.

Reklamlar
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.