Gelenek İle İlgili Güzel Sözler

16.04.2018
Gelenek İle İlgili Güzel Sözler

Bu yazımızda neler okuyacaksınız: Gelenek İle İlgili Güzel Sözler, Gelenekle İlgili Sözler, Gelenek İle İlgili Sözler, Gelenek Hakkında Sözler, Gelenek İle İlgili Söylenmiş Sözler, Gelenek İle İlgili Özlü Sözler, Gelenek İle İlgili Anlamlı Sözler, Gelenek İle İlgili Sözler Facebook

Gelenek İle İlgili Güzel Sözler

Başka ülkelerin yaşayışını, törelerini görmeyen kimse, kendi ülkesinin yaşayışını, törelerini de pek göremez. (Yavuz Sultan Selim)

Aşk yeryüzündeki en eski, en dirençli gelenektir. (Elif Şafak)

Milletimiz kendi geleneklerini hor görüp Avrupa’nın düşünce bilgi ahlâk, hukuk ve sanat ilkelerini benimsemeye karar vermekle, bugün gençlik çeşmesinin nerede olduğunu açığa vurmuştur. (Sabahattin Eyüboğlu)

Bir zamanların ahlaksızlıkları bugün gelenek oldu. (Montaigne)

Gelenek ve görenekler bizi beşiğimizde karşılar ve ancak mezarımızda bırakırlar. (Robert G. Ingersol)

Gelenekler; yorgunluk ya da perhizler yüzünden zevklerden yoksun olanların ilk işi, başkalarını bu zevklerden ötürü suçlamak olur. (La Bruyere)

Gelenek geçmişin bugün etrafına çizdiği taştan bir sınırdır: Geleceğe ulaşmak isteyen onu aşmak zorundadır. (Stefan Zweig)

Reklamlar

Bilge kişiye yön veren gelenekler ve alışkanlıklardır. (Anatole France)

Hepimiz, gelenek ve göreneklerin ürünleriyiz; töreler içinde kaybolur, varlıkların özünü göremeyiz. Dallara tutunup, gövdeyle bedeni unuturuz. (Michel De Montaigne)

Bir millet, kendisine uygun müesseseleri ancak şuuraltı hayatının asırlarca süren devamında, gelenek ve görenekleriyle bulur. (Peyami Safa)

İyi korunmuş bir gelenek, kanundan daha güçlü olabilir.  (Linda Sue Park)

Bir insanın ismini değiştirmek, köyünün ismini değiştirmek, zorla gelenek ve göreneklerinden uzaklaştırmaya çalışmak bir insanlık suçudur. (Mehmed Uzun)

Milletlerin gelenekleri başka başkadır, fakat iyilik her yerde birdir. (Heinrich Heine)

Her değişiklik iyilik işareti olduğu inancını taşımak, acayip bir düşünce ve gaflettir. Çünkü gerileme ve çöküşlerde ancak örf ve adetlerin değişmesi ile olur. (Said Halim Paşa)

Eskiden Köroğlu’nun yaşadığı çağda gelenek böyleydi. Bir yiğit bir kızı kaçırırsa evleninceye kadar ona el sürmez, uyurlarken de kılıcını araya koyar öyle uyurlardı. Bu, yiğidin kıza, sana dokunmayacağını demesiydi. (Yaşar Kemal)

Sizler, geleneklere ters düşmemeye o kadar dikkat ediyorsunuz ki zamanın değiştiğini unutuyorsunuz. (Paulo Coelho)

Nedense bir gelenek ne kadar mantıksızsa ondan kurtulmak o kadar zor oluyor. (Mark Twain)

Reklamlar

Evlilik geleneksel olarak kadınlara sunulmuş tek gelecektir. Birçok kadın ya evlidir, ya bir zamanlar evlilik geçirmiştir ya da evli olmadığı için acı çekiyordur. (Simone De Beauvoir)

Sözün kısası: “Kendimize dönelim; Ahlâk, edebiyat, musiki, giyim, zevk, yemek, eğlence, hukuk, aile, görenek, gelenek ve her şeyde millî olalım.” (Hüseyin Nihal Atsız)

Yaşayabileceğimiz tek gelenek, şimdiki andır. (Adam Phillips)

Niçin eskilerden bahsederken başımızı sallarız? Bu bir adet mi, gelenek mi, yoksa yeni bir hastalık mı? (Ahmet Hamdi Tanpınar)

Gelenek ve tarih bir karikatüre döndürüldü, maalesef. (İskender Pala)

Cesaret başarının yarısıdır Prens, biz Türklerde ise bir gelenek halindedir. (Yavuz Bahadıroğlu)

Cumhuriyetten önce Anadolu’nun her yerinde el çırparak alkışlamak gibi bir gelenek yoktu. Alkış ülkeye Ankara’dan yayılıyordu. (Yaşar Kemal)

Bir şey müzelik oldu mu ölmüş demektir. Oysa gelenek her an tazelenmek ister. (Mustafa Kutlu)

Kör yasa ve bozuk gelenek düşmüş kadını cezalandırır, ama erkeğe hoşgörüyle bakar. (Halil Cibran)

Ülkeniz için gelecek hesapları yapmak istiyorsanız gelenek ve culturanıza sahip çıkınız, ta ki öldüğünüz zaman bile adınız yaşasın. (İskender Pala)

Gelenek küllere tapmak değil, ateşi korumaktır. (Gustave Le Bon)

Yeryüzündeki koşulların düzelmesi salt bilimsel buluşlardan çok insan geleneklerinin ve ülkülerinin gerçekleşmesine bağlıdır.  (Albert Einstein)

Reklamlar
YORUMLAR

  1. blank sohbet dedi ki:

    Aşk Kışa Benzer Bazen Dondurur Bazen Isıtır..