Kız Kulesi İle İlgili Güzel Sözler

20.06.2018
Kız Kulesi İle İlgili Güzel Sözler

Bu yazımızda neler okuyacaksınız: Kız Kulesi İle İlgili Güzel Sözler, Kız Kulesi İle İlgili Sözler, Kız Kulesi Hakkında Sözler, Kız Kulesi İle İlgili Söylenmiş Sözler, Kız Kulesi İle İlgili Kısa Özlü Sözler, Kız Kulesi İle İlgili Aşk Sözleri

Kız Kulesi İle İlgili Güzel Sözler

Çocuğunu asma köprüde sallayan bir annedir İstanbul. Ki onun içi süt dolu biberonudur Kız Kulesi soğusun diye suya tutulan. (Kolektif)

Pulsuz zarf gibisin üstünde adresi evde kaldın naber Kız Kulesi. (Sunay Akın)

İki sevgili için ayrılık çanları çaldığı vakit son vedayı yapmak için sözler boğaza düğümlenir de hiç konuşamazsın ya, sende İstanbul’un boğazındaki düğümsün Kız Kulesi.

Yalnızlığım kız kulesi gibiydi, koca bir şehrin ortasında tek başına.

Bakma sen, Kızkulesi’nin aldırmaz tavırlarına. Her ne kadar ilgilenmiyormuş gibi de dursa, aslında, onun da gönlü yok değildir hani Galata’da. (İbrahim Uğur Toprak)

Boğazın en yakıştığı yerinde gözlerini üzerimize dikmiş aşık bir kadındı kız kulesi. (Özlem Demirkan)

İstanbul deyince aklıma kuleler gelir, ne zaman birini çizsem öbürü kıskanır, ama şu kız kulesinin aklı olsa galata kulesine varır, bir sürü çocukları olur. (Bedri Rahmi Eyüpoğlu)

Sen akşamüstü güneşin batmaya yüz tuttuğu o romantik anların vazgeçilmezi, iki sevgilinin el ele tutuşup önünden geçmeden gidemediği mekansın Kız Kulesi.

Kız Kulesi neler gördün sen; bir güzel prensese ecel oldun, balıkçılara iskemle, şarapçılara masa oldun, aşıklara samanlık, Ahmet Çelebi uçtu başından, Galata’ya sevdalandın, kaç gemi geçti önünden. Anonim

Reklamlar

 Kız Kulesi İstanbul’u özelleştiren, boğazı güzelleştiren, sevgilileri romantikleştirendir.

Güneşin doğuşu bir başka, batışı bir başka, gecesi ayrı keder, gündüzü ayrı bir yer, sevgililerin vazgeçilmezi, gözyaşlarının sessiz adresi Kız Kulesi.

Güneşin doğuşu bir başka, batışı bir başka, gecesi ayrı keder, gündüzü ayrı bir yer, sevgililerin vazgeçilmezi, gözyaşlarının sessiz adresi Kız Kulesi.

Karanlıktan korkan çocukların müzik kutusudur. Kız Kulesi kapağı açıldığında dansa başlayan balerin hınzır martıların şakalarıyla ıslanır elbisesi. (Sunay Akın)

Denize düşmüş bir oyuncaktır kız kulesi.  (Sunay Akın)

Kızkulesi! Sen şair olsan; Fuzulî, Baki diz çöker, Orhan Veli sadece seni dinler. Sen şair olsan; Nazım Hikmet sus pus olur, Atilla’ya ilham gelmez. Şair olsan sen; tüm der saadet sana hazır, Akif Mehmet sana nâzır olur. (Ahmet Gökçen)

İstanbul’a sahip olan bütün dünyaya hükmeder. Dünya tek bir devlet olsa idi, taht şehrinin İstanbul olması gerekirdi.  (Napolyon)

İstanbul, önünde şair ile arkeoloğun, diplomat ile tüccarın prenses ile gemicinin, Kuzeyli ve Güneylinin, hepsinin aynı hayranlık duygusuyla haykırdığı evrensel ve son derece büyük bir güzelliktir. Bütün dünya, bu kentin dünyanın en güzel yeri olduğu düşüncesindedir. (E. Amicis)

Dünyada İstanbul kadar güzel görünüşlü başka bir kent bulunmadığını söyleyenler, gerçekten haklıymışlar.  – Chateaubriand-

Geceydi onu ilk gördüğümde saçlarını denize dökmüş, mağrur bir kadındı Kız Kulesi. Hüzündü aradığım yüzünde sevdaydı gördüğüm oysa anladım. Denizdi sevgilisi. Boğazın en yakıştığı yerinde gözlerini üzerimize dikmiş aşık bir kadındı kız kulesi. (Özlem Demirkan)

Reklamlar
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.