Tiyatro İle İlgili Sözler

15.05.2020
Tiyatro İle İlgili Sözler

Hayatın kendisi bir tiyatrodur aslında. Tiyatro insanı gerçeği oyun ile gösteren bir sana dalıdır. Tiyatro ile ilgili sözler, yaşama üzerine söylenmiş sözlerden oluşmaktadır. Ülkemizde yılda yıla tiyatro yaygınlaşmakta ve tiyatroya gitme oranları artmaktadır.

Tiyatro İle İlgili Güzel Sözler

Tiyatro; insanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatıdır. (Turgut Özakman)

Yaşam, sürekli değişen, benzerlikleri olabilen ama yinelenmeyen bir tiyatro sahnesi… (Duygu Asena)

Hayat bir senaryo, bir tiyatro değildir; yönetmeni, yapımcısı ve anlamı da yoktur. (Yuval Noah Harari)

Artık tiyatro çağı kapanmıştı. Hayatın kendisi öylesine hileli hâle gelmişti ki, tiyatroda ancak can çekişme sahnelenebilirdi. (Murat Menteş)

Yaşam, sürekli değişen, benzerlikleri olabilen ama yinelenmeyen bir tiyatro sahnesi. (Duygu Asena)

Hayat tiyatro gibidir, en kötü insanlar, en iyi yerlerde oturur. (Aristophanes)

Reklamlar

Tiyatrosu olan bir ülkede kötülükler, çirkinlikler, yanlışlıklar sürüp gitmez. (William Hazlitt)

Tiyatro, uygarlığı, bütün yurt sathına ulaştıran çok etkin bir sanat dalı… (Haldun Taner)

Yaşam, sadece birkaç uygulamaya geçirilebilir girişi bulunan bir tiyatro salonudur. (Victor Hugo)

Tiyatro öteki sanatların üstünlüğü, sadece eğlence olarak kalmayıp, genel ahlakı temizleyip araştırılmıştır. (Recaizade Ekrem)

Acıyla yüzleşmek için herhangi bir tiyatroya ihtiyacımız yok; hayat zaten acı çekmemiz için fazlasıyla fırsat veriyor. (Paulo Coelho)

Yeryüzü devasa bir tiyatro sahnesidir, herkes rolünü ezberlemeli. (Mustafa Kutlu)

Sana ait yüzlerce küçük anıyı, her karşılaşmayı, her bekleyişi kendim için yeniliyordum, bu küçük olayları birer tiyatro oyunu gibi kendime oynuyordum. (Stefan Zweig)

Tiyatro, söze can katar; sözü görüntüye, düşünceyi eyleme çevirir.

Tiyatronun yaşamı sahneden seyirciye seyirciden sahneye olan kan dolaşımı ile olur ve devam eder.

Reklamlar

Tiyatroyu tüm sanat biçimleri arasında en yücesi olarak kabul ederim çünkü o insanoğlunun, neyin insani olduğu duygusunu bir başka kişi ile en dolaysız olarak paylaşabileceği yoldur. (Oscar Wilde)

Sanattan mahrum bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. (Mustafa Kemal Atatürk)

Macera yaşamamış biri için başkalarının acı veren huzursuzluğu, tiyatro oyunu ya da müzik gibi heyecan veren bir deneyimdir. (Stefan Zweig)

Tiyatro, adeta hem ahlak, hem de lisan için en büyük mekteptir.

Tiyatro, bir ülkenin eğitimi için en yararlı ve en etkin araçlardan biridir; ülkenin yüceldiğini ya da çöktüğünü gösteren bir barometredir. (Federico Garcia Lorca)

Tiyatro tutkusu giderek hayata daha bir demokrat, daha bir özgürlükçü, daha bir barışçıl bakmamı sağladı. (Rutkay Aziz)

Bizim memur takımı arasında para verip de tiyatroya giden adama rastlayamazsınız. Ömründe tiyatro sahnesi görmemiş memurlarımız çoktur. Tiyatro bir zevk, bir asalet işidir. (Gogol)

Reklamlar

Bir milletin güzel söyleyiş kudreti edebiyatında; edebiyatın da en canlı ifadesi tiyatrosunda belli olur.

Tiyatro insandan insana bir iletişimdir. Araya elektronik ya da mekanik bir aygıt girmeden yapılan bir iletişim. (Genco Erkal)

Yeni yapraklar yeni kalamaz, saatler geriye işleyemez; bizlere bir ikinci şans tanınmamıştır. Tiyatroda kara tahta her an silinir ve üzerine yenisi yazılır. Tiyatro, sürekli devrim demektir. (Peter Brook)

Tiyatro evrensel değildir, ulusaldır çünkü dille bağlı. Sizin folklorunuz, sizin kültürünüz başkaları tarafından bilinmez. O zaman üreteceğiniz espriler de evrensel değil ulusaldır ve yöreseldir. (Metin Akpınar)

Tiyatro tamamıyla siyasidir. Aslında bütün sanat dalları içerisinde en fazla politik olanıdır. (Michael Patterson)

Bence gençliğin sırrı bambaşka bir yerde. Şu dünyayı kocaman ve rengarenk bir tiyatro sahnesi görüp, kendini de başrole yerleştirmek demek aslında genç olmak. (Elif Şafak)

Bir tiyatro sahnesidir bütün dünya. Kadınlar da erkekler de sadece birer oyuncu. Sahneye bir girer bir çıkarlar. Ve tek bir insan ömrü boyunca pek çok rol oynar. (Jostein Gaarder)

Hayat da tiyatro oyununa benzer bir şeydir, maskesi düşene kadar herkes bu oyunu sürdürür. Hayattır nitekim insanlara olduklarından farklı roller biçen. Bir yanıltmacadır sürüp gider. (Desiderius Erasmus)

Dünya, büyük bir tiyatro sahnesi gibidir. Herkes bu sahnede rolünü oynar, rolü bitince de bu sahneyi terk eder. (William Shakespeare)

Tiyatro, müthiş bir kültür ocağı. Öğretici, besleyici ve sevecen bir kaynak… (Yıldız Kenter)

Tiyatro elbet insanlığın ortak malı. Tiyatro tarihi her ulusa ortak ve zengin bir birikim sağlıyor. Ama her ulus da ona yüzyıllar boyu eyguzelsozler.com kendi özelliğinden katkılarda bulunmuş, bulunuyor. Tiyatro alanındaki yeni görünen yolların çoğu işte hep bu eski ve yeni yöresel katkılardan doğuyor. (Haldun Taner)

Tiyatro aşka benzer. İnsanı hazin hazin ağlatır. Ama verdiği acının gücünde bir başka tat bulunur. Tiyatro evrene benzer. İnsanı doya doya güldürür. Ama yansıttığı tuhaflıklar, gülerken ağlamak için istekler doğurur. (Namık Kemal)

Tiyatro sadece sahnede olup biteni göstermekle kalmaz, hayatın her kesimini izleyicilere aktaran bir edebi sanattır. Dolayısıyla tiyatro insanları güldürür, ağlatır, düşündürür, kuşkulandırır ve onları bir takım arayışlara yönlendirir. (Ajda Güney)

Oyuncunun er meydanı tiyatro sahnesidir. Tiyatro sahnesinde arada hiçbir aracı olmadan seyirciyle baş başa kaldığı yerde aktör, aktör müdür değil midir anlaşılır. Sinemada ve televizyonda pek anlaşılmaz ve televizyonda oyunculuk öğrenilmez. Dizilerde oynarsınız ama oyuncu olamazsınız.  (Haluk Bilginer)

Bütün dünya bit tiyatro sahnesidir. Kadın, erkek bütün insanlar da sadece oyuncular… Her birinin giriş ve çıkış zamanları vardır. Her insan kısa ömrü içerisinde çeşitli roller oynar ve yedi perdeye bölünmüştür hayatları. (William Shakespeare)

Biz insanlığın gerçek kültürünün, sanat sınırından başladığına inanıyoruz. Ruh kalkınması olmadıkça adamı hayvandan ayırt edemezsiniz. Gerçek medeniyet, edebiyat ve sanattan doğar. Tarih, tiyatrosuz yükselmiş bir millet gösteremez. (Muhsin Ertuğrul)

Tiyatronun seyircisine doğru tuttuğu ayna, onların düşkünlüğünü, dayanıksızlığını, eksikliğini, yetersizliğini istenç zayıflıklarını ve aşırı güçlü tutkularını dizginleyememelerinin nelere yol açabileceğinin ifadesidir. (Üstün Akmen)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.