Mahcup Olmak İle İlgili Sözler

19.04.2019
Mahcup Olmak İle İlgili Sözler

Yazımızda neler okuyacaksınız: Mahcup Olmak İle İlgili Sözler, Mahcup Olmakla İlgili Sözler, Mahçubiyet Sözleri, Mahcup Olmak İle İlgili Cümleler, Mahcup Etmekle İlgili Sözler, Mahcup Olmak Sözleri Resimli, Mahcup Olmak Sözleri Facebook

Mahcup Olmak İle İlgili Sözler

En zehirli mahcupluklar sarılarak yok olurlar. (Tahir Musa Ceylan)

Seveni mahcup etmedik, ama sevdiğimize kendimizi sevdiremedik. Çünkü; ya sevmesini bilmedik, ya da haddinden fazla sevdik.

Mahçup etmek için değil, mahcup olmamak için yaşa. (Zata)

Ya Rab sana karşı olan mahcubiyetim bana yeter. Başkasının önünde beni mahcup etme! Beni Sen kaldır ki, kimseler düşürmesin.

İki düşman arasında söz söylediğin zaman öyle konuş ki yarın onlar birbirleriyle barıştıklarında sen mahçup olmayasın. (Şeyh Sadi)

Bazı mahcubiyetler, gecikmiş olduklarından, sahiplerini daha da mahcup ederler. (Murathan Mungan)

Karşınızdaki kişi her kim olursa olsun ister düşmanınız, ister dostunuz hiçbir zaman mahcup olacağınız sözler söylemeyin. Çünkü düşmanınız yarın dostunuz olabilir, dostunuz ise düşmanınız.

Reklamlar

Mazeretler mazur göstermez, yalnızca mahcup eder insanı. (Üstün Dökmen)

Bir insanın kendi kendine mahcup olmasından daha kötü ne olabilir ki…

Göklerden bir haber gibidir umut görünmez bir yerde saklanmış̧ mahcup. (Akif İnan)

Allah’ım her zaman ve her yerde yüzümü ak eyle. Beni mahcup olacağım davranışlarda bulunmaktan alıkoy. Başımı öne eğdirme Ya Rabbim.

Sonsuz üzerine tartışmalarla kendimizi mahcup duruma düşürmemeliyiz, çünkü bizim gibi sonlu varlıklar için sonsuzu anlamaya çalışmak tuhaftır. (René Descartes)

Lamba cininin “dile benden ne dilersen” cümlesine, “canının sağlığı” cevabını verebilecek mahçup adamların hatırı için dönüyor dünya. (Tarık Tufan)

Direniş, derimin altında yer aramaya başlıyor: o da mahcup; kalbim, teselli ediyor, yanına varmış. (Nuri Pakdil)

Hiç bir zaman icra memurunun, haciz memurunun evime gelmelerini istemem. Haczedilecek bir şey bulamazlar, insan mahcup olur. (Aziz Nesin)

Yüzü kızaran, mahcup insanlar iyidir. (Tarık Tufan)

İnsanı en fazla küçük düşüren, her şeyden mahcup eden işte bu basit gündelik hayattı. (Elif Şafak)

Aşkın şerhi için türlü beyânatta bulunsam, aşka gelince; yani aşkın tesirini hissedince söylediklerimden mahcup olurum. (Mevlana Celaleddin-i Rumi)

Reklamlar

Güneşi tuttu çamur; elmas mahcup, zift mağrur. (Necip Fazıl Kısakürek)

Hasretine mahsur kaldım, hasretinle mahcup kaldım ey sevgili. (Küçük İskender)

Her hafta cami çıkışında yardım ettiği yoksula verecek parası olmadığı için, arka kapıdan çıkan mahçup adamların hatırı için dönüyor dünya. (Tarık Tufan)

Mağlup mu desem, mahçup mu? Ama ikisi de değil, ben garip, sen güzel, dünya mutlu. Öyle tuhafım bu akşamüstü. (Ahmed Arif)

İnanın bana, o zamanlar aşklar ömür boyu sürerdi. Bir kız, camdan el salladı mı, havalara uçardık. Bir gülücük, mahcup, kaçamak bir bakış, bir merhaba… yavru kuşlar gibi heyecanlanırdık. (Murat Menteş)

Söz, insanın nefsinde olgunluktur; sözünle, kendini küçültme. Az ko­nuşan, hiçbir zaman mahcup olmaz. Azıcık misk, bir yığın çamurdan iyidir. On adamlık konuşan cahilden çekin. Bilge gibi az ama öz söyle. (Şeyh Sadi Şirazi)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.