Memleket İle İlgili Sözler

Memleket İle İlgili Sözler

Bu yazımızda neler okuyacaksınız: Memleket İle İlgili Sözler, Memleketle İlgili Sözler, Memleket Hakkında Söylenmiş Sözler, Memleket Özlemi Sözler, Memleket İle İlgili Söylenmiş Güzel Sözler, Memleket İle İlgili Özlü Sözler Facebook

Yazımızda söylenmiş olan en güzel memleket sözlerini bir araya getirmeye çalıştık. Memleket hasreti çekenlerin beğeniyle okuyacağı sözlerimizi facebook, Twitter, instagram gibi sosyal medyalarda paylaşabilirsiniz.

Memleket İle İlgili Sözler

Bir memlekette namuslu insanlar en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memleket için kurtuluş yoktur. (Ahmet Ümit)

Bir köy muhtarsız olmaz. Bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz. Bir harf kâtipsiz olamaz, biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam şu memleket hâkimsiz olur? (Said Nursi)

Gün oluyor memleket aklıma gelmiyor, ama sonra, durup dururken çarpıyor kokusu burnuma. Bu kokunun içinde yaşıyorum günlerce, haftalarca, hasretle, acıyla, kimi kere ağlamaklı olarak. (Nazım Hikmet Ran)

Bugün hava memleket gibi kokuyor burnuma.

Dörtnala gelip uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim. (Nazım Hikmet)

Bu memlekete batar diyenler batar gider ama bu memleket asla batmaz.

Siz hiç memleket hasretiyle yandınız mı? O beğenmediğiniz sıcakkanlı insanların sesini hiç özlediniz mi? Memleket ah memleket çok özledim seni.

Reklamlar

Memleket mi, yıldızlar mı, gençliğim mi daha uzak? Kayınların arasında bir pencere, sarı sıcak… (Nazım Hikmet Ran)

Hangi memlekette, erkekler, kadın yardımını küçük görmüşlerse, o memleket mahvolmuştur. (Kemal Tahir)

Mesele ne Türk, ne Kürt, ne Laz, ne de Çerkez olmak değil. Mesele ekmeğini yediğin memlekete ihanet etmemektir.

Memleket isterim; Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun. Kuşların çiçeklerin diyarı olsun. Memleket isterim; ne başta dert, ne gönülde hasret olsun. Kardeş kavgasına bir nihayet olsun. (Cahit Sıtkı Tarancı)

Fakirsiz memleket yoktur, zengin memleket ona derler ki fukarasını (fakirlerini) saklayabilir. (Cenap Şahabettin)

Memleketim: Bedreddin, Sinan, Yunus Emre ve Sakarya, kurşun kubbeler ve fabrika bacaları benim o kendi kendinden bile gizleyerek sarkık bıyıkları altından gülen halkımın eseridir. (Nazım Hikmet)

Memleketinizin sizin için ne yapacağını değil, sizin memleket için ne yapacağınızı düşünmenizin zamanıdır. (John Kennedy)

Ne tuhaf bir memleket şu Afrika! (Paulo Coelho)

Sıkılıyorum, boğulacak gibi, ölecek gibi sıkılıyorum. Memleket şimdi bomboş… (Reşat Nuri Güntekin)

Memleket bir kurtlar sofrasına döndü mü, isyan haktır. (Atilla İlhan)

Bir ay doğar Pasin’den ekmek gibi. Çal İkramı, yürek bizim, yollar bizim, saz bizim. Şu dağlarda ala çiçek yaz bizim. Boydan boya bu memleket bizim. (Turgut Uyar)

Reklamlar

Bugün günlerden memleket, bugün özlemlerden hep tüten yine memleket…

Memleketimi seviyorum: Çınarlarında kolan vurdum, hapishanelerinde yattım. Hiçbir şey gidermez iç sıkıntımı memleketimin şarkıları ve tütünü gibi. (Nazım Hikmet)

Memleketi olmayan adamın romanı edebiyatı zorlamaz. Özellikle romancının mutlaka bir toprağı olmalı. Sadece romanda değil, her sanat dalında çalışan her sanatçı için bir memleket lazım. Çünkü o toprağın kültürüyle büyüyor insan, o toprağın kültürüyle yoğruluyor sanatçı. Toprağından kopuk olursa romancı, yazamaz. (Yaşar Kemal)

Vatan aşkını artırmak için en emin yol, bir müddet yabancı bir memlekette kalmaktır.  (William Shenstone)

Memleket isterim; ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun. Kış günü herkesin evi barkı olsun. Memleket isterim; yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun. Olursa bir şikayet ölümden olsun. (Cahit Sıtkı Tarancı)

İnsan memleketini niye sever? Başka çaresi yoktur da ondan. Ama biz biliriz ki bir yerde mutlu mesut olmanın ilk şartı orayı sevmektir. Burayı seversen, burası Dünya’nın en güzel yeridir. Ama Dünya’nın en güzel yerini sevmezsen, orası Dünya’nın en güzel yeri değildir. (Altan Erkekli Vizontele Filminden)

Bir memleketin saha bakımdan büyüklüğü onun gerçek büyüklüğünü ifade etmez ve bir milleti millet yapan arazisi değildir. (Thomas Henry Huxley)

Bir memleketin yükselmesi ev ve aile muhabbetine bağlıdır. (Charles Dickens)

Hazırlanınız; başka, daimi bir memlekete gideceksiniz. Öyle bir memleket ki; bu memleket ona nispeten bir zindan hükmündedir. (Said Nursi)

Benim halim memleketin hali. (Can Yücel)

Memleket isterim, ne başta dert ne gönülde hasret olsun. Kardeş kavgasına bir nihayet olsun. (Cahit Sıtkı Tarancı)

Memleketler parasızlıktan değil, ahlaksızlıktan çöker. (Necip Fazıl Kısakürek)

Bir memleket halkının sağlığı, hakikatte bir devletin dayandığı bütün mutluluk ve gücün temelidir. (George Sand)

Reklamlar
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.